Dekoratívna úprava stien ( Benátský štuk )

Benátsky štuk je luxusnou povrchovou úpravou s imitáciou mramoru a preto sa používa najčastejšie do reprezentatívnych priestorov akými sú hotelové izby, recepcie, haly, ale aj banky, reštaurácie a iné priestory. Benátsky štuk môžete rovnako efektívne využiť aj u Vás doma v obývacej izbe, okolo krbu, ale aj v kuchyni alebo v kúpeľni. Benátsky štuk dodá dojem luxusu a výnimočnosti. Veľkou výhodou tejto štukatérske techniky je možnosť kopírovať takmer akýkoľvek tvar a akokoľvek členitý podklad (stĺpy, oblúky, výklenky, dekoračné lišty a pod.).

Benátsky štuk je popri nesporné exkluzivity aj praktický – na hladkom povrchu sa nedrží prach a je v podstate bezúdržbový. Narozdiel od skutočného kameňa, nezaťažuje tenkovrstvá štuka nosnú konštrukciu objektov. Veľkou výhodou tejto technológie je možnosť kopírovať takmer akýkoľvek tvar a akokoľvek členitý podklad (stĺpy, oblúky, výklenky, dekoračné lišty a pod.) Benátsky štuk možno aplikovať aj v miestach s vyššou relatívnou vlhkosťou ako je trebárs kúpeľňa či sauna. V týchto priestoroch je však nutné povrch štuku ošetriť ochrannou vrstvou vosku, ktorá zvyšuje vodo-odpudivosť a uľahčuje údržbu.

Každý podklad je nutné pretmeliť jemným tmelom a po jeho zaschnutí – spravidla druhý deň – plochu vybrúsiť. Na takto pripravený podklad sa pomocou nerezového hladidla a špachtle nanesie jedna podkladová vrstva farebného štuku, ktorá sa po zaschnutí tiež brúsi – opäť spravidla až na druhý deň. Pre dosiahnutie dekoratívneho vzhľadu sa nanáša pomocou špachtľou rôznych veľkostí finálna vrstva. Táto vrstva sa ešte pred jej zaschnutím dôkladne leští nerezovým hladidlom. Pre zvýšenie lesku dekoratívne úpravy a odolnosť proti vode je nutné na dokončenú úpravu aplikovať leštiace pastu. Plochu je možné tiež prelakovať. Tak sa povrch stáva umývateľným a zároveň tvrdším.

Share