Farba okien: je naozaj dôležitá?

Viete ako sa hovorí, že kolesá robia auto? Podobne je to s domom. Vhodne zvolená farba okien vie s celkovým vzhľadom domu narobiť divy. Ak si však na výber nedáte pozor, môžete, naopak, pokaziť prvý dojem úplne. Dobrí maliari-natierači sa vám vedia postarať o dokonalo natreté okná. Vďaka tomu môže váš dom zažiariť novátorskými myšlienkami a okoliu ukážete, že váš vkus je naozaj kvalitný!

Akú farbu na okná si môžete vybrať?

Akúkoľvek! Jediné, na čo je dobré si dať pozor, je farba domu. Ukážme si to na príklade: ak sa vám veľmi páčia netradičné farby okien napr. na domoch v Holandsku, vedzte, že sú také, pretože sú doladené k zvyšku domu. Celkovo je štýl stavby navrhnutý tak, aby dom zniesol aj podobné experimenty, ako sú žlté okná. K tomu je treba mať vhodne zvolený plot, fasádu, okolie domu, a množstvo ďalších detailov.

Platí teda, že farba okien by mala dokonalo korešpondovať s tým, v akom štýle je váš dom postavený. Ak ste si vybrali modernú stavbu s hliníkovými prvkami, dom znesie plastové alebo hliníkové okná. Kompromisom však môžu byť pokojne drevené natreté na sivú, hliníkovú farbu.

Plastové alebo drevené okná?

Aj keď toto nie je práve otázka, ktorá sa týka natierania, budeme sa venovať aj tejto problematike. Ak si vyberiete plastové okná, odkázaní budete skôr na rôzne fólie imitujúce drevo, pretože plast sa ťažko natiera. Zvolením drevených okien síce zrejme zaplatíte viac, ale otvárajú sa vám stovky možností, akú farbu si vybrať.

Ak sa vám páčia okná s vnútornými predeľovacími lištami (robia sa v zlatej alebo bielej farbe), dávajte pozor aj na to. Takýto drobný detail vie kompletne zmeniť výzor vášho domu. Dnešným trendom sú klasické drevené okná. Nemusíte sa však báť aspoň menších experimentov. Čo by ste povedali na sivú fasádu v kombinácii s čiernymi oknami? Netradičné, pútavé, ale zase nie príliš vyzývavé. My jednoznačne vravíme áno!

Share